O grupie

Zwykle rekonstrukcje historyczne kojarzą się z mundurami i bronią. My stawiamy sobie za cel pokazanie losu cywili w czasie działań wojennych, co jest znakomitym, a wręcz niezbędnym uzupełnieniem całości historycznych widowisk. Dodatkowo bierzemy udział w pokazach mody retro oraz wszystkich innych wydarzeniach kulturalnych, nawiązujących swoim charakterem do minionych dekad.

Pomysł na nazwę naszej grupy wziął się od tytułu czasopisma dla kobiet, które ukazywało się w latach 1865-1939. Nasze działania obejmują rekonstrukcję strojów cywilnych z okresu I Wojny Światowej, dwudziestolecia międzywojennego oraz II Wojny Światowej i lat 50., 60., prowadzimy sekcje militarne – odtwarzamy sylwetki sanitariuszek i członkiń służb pomocniczych z okresu II wojny światowej. Ostatnio rozpoczęłyśmy realizację szerszego projektu rekonstrukcji działań i umundurowania norweskich sióstr frontowych służących w ramach SS-Skijeagerbataljon Norge. Rekonstrukcja to dla nas nie tylko dobra zabawa, ale też styl życia. Tym, co robimy, chcemy przekazać wiedzę o modzie, o sytuacji kobiet, o ich roli w społeczeństwie, a także o wartościach i kindersztubie, które obowiązywały w pierwszej połowie XX wieku, a które dziś często idą w zapomnienie.

Z założenia jesteśmy grupą żeńską, założenie to nie ma jednak w żaden sposób charakteru ideologicznego, a raczej – praktyczny. Działamy już od 2009 roku, większość z nas jest w grupie od wielu lat – to najlepszy dowód na to, że rekonstrukcja uzależnia i jeśli raz się spróbuje, chce się więcej! Wciąż dołączają do nas też nowe osoby. Mamy nadzieję na dalsze poszerzenie naszego grona. Zapraszamy do współpracy inne grupy rekonstrukcyjne oraz wszystkich zainteresowanych poznawaniem historii mody, życia codziennego i kultury okresu międzywojennego oraz lat pierwszej i drugiej wojny światowej.